Zdielať článok


Facebook Linkedin
Zamestnanecké dielo

Práva na zamestnanecké dielo. Foto: pexels.com

Dobrý deň,
V rámci výkonu mojej práce pre zamestnávateľa sa mi podarilo vytvoriť dielo nemalej hodnoty. Nakoľko mám záujem toto dielo poskytnúť tretej osobe za odmenu, potreboval by som sa poradiť, kto bude vykonávať k dielu práva. V prípade, že by dielo patrilo zamestnávateľovi, mám právo na odmenu za také dielo? Ďakujem. Váš čitateľ Peter.

Vážený čitateľ,
Pokiaľ vytvoril autor dielo na splnenie svojich povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu je toto dielo v zmysle autorského zákona zamestnaneckým dielom. To znamená, že ak bolo dielo vytvorené zamestnancom v rámci plnenia jeho pracovných povinností, nezávisle od hodnoty diela, budú sa naň vzťahovať ustanovenia autorského zákona o zamestnaneckom diele.

Podľa autorského zákona, všetky majetkové práva k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, pokiaľ výslovne nie je dohodnuté inak. Pod majetkovými právami k dielu sa rozumie najmä právo použiť a verejne vykonať dielo, udeľovať tretím osobám súhlas na použitie diela (právo výkonu majetkových práv autora môže však zamestnávateľ postúpiť tretej osobe len so súhlasom autora), právo na autorské odmeny. Počas výkonu majetkových práv autora k zamestnaneckému dielu zamestnávateľom je autor povinný zdržať sa výkonu majetkových práv k tomuto dielu.

Vytvorením diela zamestnancovi ostávajú v stanovenom rozsahu zachované tzv. osobnostné práva k zamestnaneckému dielu, a teda autorstvo k dielu a právo na nedotknuteľnosť svojho diela, najmä na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela, ako aj pred akýmkoľvek hanlivým nakladaním so svojím dielom, ktoré by malo za následok narušenie jeho cti a dobrej povesti. Ak zamestnávateľ vykonáva majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, platí, že autor udelil súhlas na zverejnenie tohto diela, ako aj na to, aby zamestnávateľ toto dielo uvádzal na verejnosti pod svojím menom, ak nie je dohodnuté inak.

Uvedené práva zamestnávateľa k zamestnaneckému dielu ostávajú zachované aj po skončení pracovnoprávneho vzťahu.

Autorský zákon neupravuje nárok autora na odmenu za vykonanie zamestnaneckého diela, nakoľko bolo takéto dielo vytvorené v rámci pracovného vzťahu – pracovných povinností zamestnanca, za ktoré dostáva zamestnanec mzdu. V praxi ale býva bežné, že zamestnávateľ ako motiváciu poskytne zamestnancovi za vytvorenie zamestnaneckého diela odmenu, na túto však zamestnancovi nárok zo zákona nevzniká.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ bolo vytvorené dielo v rámci výkonu práce pre zamestnávateľa, pôjde o zamestnanecké dielo a vyššie uvedené majetkové práva k nemu bude vykonávať zamestnávateľ, ibaže by sa dohodlo napr. v pracovnej zmluve, že ak zamestnanec vytvorí zamestnanecké dielo, bude k nemu vykonávať majetkové práva alebo že v prípade vytvorenia zamestnaneckého diela má zamestnanec nárok na odmenu.

Kategórie:

Autorské právo , Právna poradňa


Tagy:

autorské dielo


Publikované:

12. mája 2015

Súvisiace články