Zdielať článok


Facebook Linkedin
Skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov

Skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov musí byť podložené lekárskym posudkom a uskutočnené konkrétnym spôsobom, ktorý vyplýva a upravuje zákoník práce.

Dobrý deň,
takmer pred rokom som utrpel ťažký úraz chrbtice a môj zdravotný stav mi viac nedovoľuje nastúpiť do pôvodného zamestnania na pozíciu pomocníka na stavbe. Zamestnávateľ má za mňa už náhradu a núti ma skončiť pracovný pomer bez nároku na odstupné. Pripravil som si výpoveď, ale pred tým ako ju odošlem, by som Vás chcel poprosiť o radu ako správne postupovať, aby som sa neukrátil o nejaké nároky, ak na ne vôbec mám nárok. Ďakujem. Čitateľ Milan.

Vážený čitateľ,
skončenie pracovného pomeru výpoveďou je jednostranným prejavom vôle, ktorý smeruje ku skončeniu pracovného pomeru uplynutím výpovednej doby. Pracovný pomer môže výpoveďou skončiť tak zamestnávateľ ako i zamestnanec, ktorý môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Upozorňujem však, že v prípade výpovede danej zamestnancom, Vám nárok na odstupné nevzniká.

Skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov s nárokom na odstupné

Aby Vám nárok na odstupné vznikol, je nutné, aby ste dodržali nasledovný postup. V prvom rade je potrebné relevantne zistiť existenciu Vašich zdravotných dôvodov, pre ktoré dlhodobo nemôžete vykonávať svoju doterajšiu prácu. Na základe takéhoto zistenia, potvrdeného lekárskym posudkom, je potrebné Vášho zamestnávateľa požiadať o preradenie na inú vhodnú prácu. V zmysle Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu. Vhodnosť práce sa posudzuje podľa kvalifikačných predpokladov zamestnanca, jeho predchádzajúcej praxe ako aj zdravotných predpokladov na výkon tejto práce.

Zákon navyše výslovne uvádza, že informácia o zdravotnom stave zamestnanca musí vyplývať z lekárskeho posudku, ktorý Vám vydá lekár, špecializovaný lekár alebo zdravotnícke zariadenie; nález alebo doporučenia lekára teda nie sú dostačujúce. Z lekárskeho posudku musí byť predovšetkým zjavné, že ste dlhodobo stratili spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu.

Preradenie na inú pracovnú pozíciu

Ak Vás zamestnávateľ nebude mať možnosť preradiť na inú prácu, môže dôjsť ku skončeniu pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou, a to práve z dôvodu, že ste vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratili spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Ak Vám dá zamestnávateľ v takomto prípade výpoveď, tak Vám následne vzniká nárok na odstupné.

Len pre úplnosť uvádzam, že ak Vás zamestnávateľ po predložení lekárskeho posudku nepreradí na inú vhodnú prácu ani Vám nedá výpoveď, môžete pracovný pomer skončiť okamžite, ak podľa lekárskeho posudku nemôžete ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia Vášho zdravia a ak k preradeniu nedôjde do 15 dní odo dňa predloženia posudku. Pracovný pomer môžete týmto spôsobom skončiť iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď ste sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedeli. V tomto prípade máte nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

 

Pri výkone práce môžu nastať medzi zamestnávateľom a zamestnancom konflikty. Ak sa pracovnoprávne spory nevyrieši mimosúdnou cestou a sú zverené do rúk súdu, poskytujeme našim klientom v oblasti pracovného práva komplexnú právnu ochranu. Neváhajte nás kontaktovať.

Aké máte možnosti pri riešení sporov v pracovnom práve?

Kontaktujte nás

Súvisiace články