Základnou zmenou, ktorú novela prináša, je rozšírenie portfólia finančných nástrojov, do ktorých môžu dôchodkové správcovské spoločnosti investovať prostriedky sporiteľov v II. pilieri. Po novom je možné investovať časť majetku dôchodkových fondov do alternatívnych investičných fondov (AIF), ktoré sú pod dohľadom a reguláciou a ktorých cieľom je financovanie infraštruktúrnych projektov priamo na území Slovenska.
Účelom zákona je tak úprava regulačného rámca v oblasti investovania majetku v dôchodkových fondoch. Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch (II.pilier) na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky (napr. výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra a pod.).
Aké projekty budú podporené?
Do úvahy prichádzajú najmä:
- výstavba nájomných bytov,
- dopravné projekty (cesty, železnice, hromadná doprava),
- zdravotnícke a školské zariadenia,
- ekologická a energetická infraštruktúra (obnoviteľné zdroje, kanalizácie, zavlažovanie, vodovody),
- adaptačné projekty na klimatickú zmenu.
Tieto investície by mali zabezpečiť nielen stabilný výnos pre sporiteľov, ale zároveň pomôcť financovať rozvoj krajiny bez nutnosti priameho zadlžovania štátu.
Zásadná úprava, ale nie bez obmedzení
Zákon stanovil prísne limity a podmienky. Investovanie do AIF nebude povinnosťou, ale dobrovoľným rozhodnutím správcovskej spoločnosti, ktorá bude musieť každú investíciu dôsledne zhodnotiť z hľadiska výnosu, rizika a zákonných limitov.
Maximálne 5 % čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde bude môcť byť investovaných do AIF (v súčasnosti suma okolo 800 mil. eur). Fondy, do ktorých sa investuje, musia mať jasne vymedzenú investičnú stratégiu, byť riadne registrované a investovať výlučne do projektov s verejným alebo hospodárskym úžitkom na Slovensku. Zakazuje sa použitie zložitých investičných štruktúr či tzv. pákového efektu, čo má minimalizovať riziko.
Pozitíva pre a obavy o II.pilier
Zákon získal podporu naprieč politickým spektrom a medzi odborníkmi prevláda mierny optimizmus. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností víta možnosť doplniť investičnú stratégiu o domáce projekty, no upozorňuje na riziká spojené s obmedzenou diverzifikáciou a výberom atraktívnych projektov iba na Slovensku.
Odborníci zdôrazňujú potrebu zachovania dobrovoľnosti investovania a transparentného hodnotenia výnosov. Ak sa investície správne nastavia, môžu pomôcť nielen výnosom fondov, ale aj slovenskej ekonomike.
Čo to znamená pre sporiteľov a investorov?
Sporitelia nemusia robiť žiadne rozhodnutia – investičné rozhodnutia aj naďalej vykonávajú dôchodkové správcovské spoločnosti. Tie však budú musieť upraviť interné štatúty fondov a požiadať o ich schválenie Národnú banku Slovenska. Prvé investície do infraštruktúry sa očakávajú až v priebehu niekoľkých mesiacov.
Z pohľadu investorov, developerov alebo subjektov plánujúcich infraštruktúrne projekty vzniká nový a zaujímavý investičný kanál, ktorý môže byť zaujímavou alternatívou k štátnym dotáciám či klasickému bankovému financovaniu.
Na čo si dať pozor z právneho hľadiska?
Novela zákona upravuje nielen limity, ale aj dôslednú kontrolu investičných tokov a povinnosť priebežného vyhodnocovania dodržiavania podmienok investovania. Dôchodkové spoločnosti budú podliehať kontrole zo strany NBS a budú musieť konať výlučne v najlepšom záujme sporiteľov.
Zároveň sa však očakáva zvýšený dopyt po právnych službách súvisiacich s nastavovaním investičných štruktúr, auditom investičných zámerov či revíziou dokumentácie AIF fondov. Práve v tejto fáze je úloha právneho poradenstva kľúčová – či už ide o dôchodkovú spoločnosť, developera alebo fondového správcu.
Ak sa Vaša organizácia plánuje zapojiť do financovania projektov prostredníctvom AIF, alebo zvažujete spoluprácu s dôchodkovými fondmi, radi Vám poskytneme odborné právne poradenstvo v tejto novej a dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti.