Zdielať článok


Facebook Linkedin
Čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas

Dobrý deň,
pracujem na tri pracovné zmeny ako zamestnanec v medzinárodnej spoločnosti. Prideľovanie práce je u nás veľmi nepravidelné, pretože závisí predovšetkým od práce ďalších dodávateľov. Častokrát sa stane, že pracujem i nadčas, inokedy mi zase zamestnávateľ krátko pred mojou zmenou telefonicky nariadi čerpanie náhradného voľna, pretože v ten deň nemá pre mňa prácu. Tento spôsob, ktorý môj zamestnávateľ využíva mi vôbec nevyhovuje, avšak on tvrdí, že iná možnosť neexistuje a koná v súlade so zákonom. Chcel by som Vás poprosiť o radu, či zamestnávateľ v tomto prípade skutočne postupuje správne. Ďakujem. Čitateľ Juraj.

Čerpanie náhradného voľna za odpracovaný nadčas

Vážený čitateľ,
za prácu nadčas Vám ako zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25% Vášho priemerného zárobku. Prácu nadčas je však možné riešiť i prostredníctvom inštitútu čerpania náhradného voľna, ktoré Vám prináleží v rozsahu, v ktorom Vaša práca nadčas skutočne trvala. Nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie Vám v tomto prípade nepatrí.

Dohoda o náhradnom voľne

V tejto súvislosti zdôrazňujem, že čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas je predmetom dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Naviac nie je podmienkou, aby táto dohoda bola uzavretá v písomnej podobe, postačuje, ak k nej dôjde i ústne, a to najčastejšie bezprostredne po skončení práce zamestnanca nadčas. V prípade, že k dohode došlo, zamestnancovi by malo byť náhradné voľno poskytnuté vo vopred dohodnutom termíne.

Ak sa však zamestnávateľ so svojím zamestnancom nedohodne na konkrétnom dni čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť svojmu zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná.

Zároveň uvádzam, že ak k dohode o čerpaní náhradného voľna vôbec nedošlo, na jeho jednostranné nariadenie Váš zamestnávateľ nemá zákonný nárok. V týchto prípadoch sa totiž dopúšťa porušovania zákona, kedy Vás ako zamestnanca ukracuje o výlučný nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas.

Nakoľko nemám k dispozícii Vašu pracovnú zmluvu ani pracovný poriadok Vášho zamestnávateľa, pre úplnosť chcem poukázať na ustanovenie Zákonníka práce, podľa ktorého je rozvrhnutie pracovného času zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň. Uvedené ustanovenie pracovného práva teda nedáva zamestnávateľovi žiadnu právnu možnosť na to, aby zo dňa na deň zmenil Váš vopred naplánovaný rozvrh pracovných zmien bez Vášho súhlasu.

Potrebujete právne poradenstvo? Náš rozsiahly tím právnikov a advokátov je vám k dispozíci.

Kontaktujte nás

Súvisiace články